Dlaczego trzeba posiadać polisę OC auta?

Polskie prawodawstwo nakłada na posiadacza samochodu obowiązek posiadania ubezpieczenia  OC. Chroni ono sprawcę wypadku przed koniecznością pokrycia kosztów naprawy auta oraz leczenia ofiar spowodowanej kolizji. Obowiązek wykupienia takiego ubezpieczenia ma każdy właściciel pojazdu, który został wprowadzony do ruchu drogowego.

Brak ważnego ubezpieczenia OC może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właścicieli pojazdów bez ważnego ubezpieczenia może nałożyć karę, której wysokość zależy od liczby dni, przez które pojazd pozostawał nieubezpieczony. Brak ważnego OC może zweryfikować nie tylko policja podczas rutynowej kontroli, ale także sam Fundusz podczas weryfikacji danych, jakie spływają do niego z każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kara za brak OC w wypadku aut osobowych wynosi obecnie równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy podkreślić, że prawo nakłada obowiązek ciągłości ubezpieczenia auta, dlatego nabywając samochód warto sprawdzić czy ma on ważne ubezpieczenie. Wchodząc w posiadanie samochodu, nabywamy go z dobrodziejstwem inwentarza, a więc to my będziemy odpowiadać za brak ważnego ubezpieczenia.


Ubezpieczenie OC ma na celu zapewnienie ochrony poszkodowanym w wypadkach czy kolizjach drogowych. Do tej pory poszkodowani musieli zgłaszać się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, które wysyłało następnie rzeczoznawców i na podstawie ich opinii określano wysokość wypłaty. Dzięki nowelizacji ustawy, poszkodowani mogą zgłaszać się do towarzystwa, w którym ubezpieczone jest ich auto. Dzięki temu nie muszą oni szukać oddziału ubezpieczyciela sprawcy w swojej miejscowości bądź też jeździć do innego miasta do jednego z oddziałów.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej daje pewność, że kiedy dojdzie do wypadku, jego ofiary nie zostaną pozostawione bez należytego zabezpieczenia finansowego. Wysokość odszkodowania zależy oczywiście od wielkości uszczerbku, jaki poniesie poszkodowany lub od szkód, jakie powstały w wyniku kolizji w aucie poszkodowanego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s