Usypianie małego dziecka

Nie każde dziecko sypia spokojnie i nieprzerwanie przez całą noc. Niektóre maluchy, nawet kiedy nic im nie dolega, miewają problemy z zasypianiem lub budzą się w nocy. Przyczyny mogą być różne – wpływ na komfort snu mają czynniki zewnętrzne, ale także atmosfera panująca w domu czy tryb życia dziecka. Rodzice, którzy stykają się z takim problemem na co dzień, sięgają po przeróżne metody, które mają zapewnić dzieciom spokojny sen.

Na szczęście istnieje kilka sztuczek, dzięki którym wieczorne zasypianie nie musi być problemem. Przede wszystkim należy przeanalizować tryb życia dziecka – może jego nocna aktywność bierze się ze zbyt długiej drzemki w dzień lub zbyt małego zmęczenia? Codzienny spacer i szeroko pojęta aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, ułatwią maluchowi zasypianie.

Bardzo ważne jest wprowadzenie do codziennego rozkładu dnia szeregu rytuałów ułatwiających zasypianie. Mają one na celu stopniowe wyciszanie dziecka, uspokajanie go i przygotowywanie do nocnego odpoczynku. Dwie godziny przed przewidywaną porą snu warto ściszyć muzykę, ograniczyć bodźce i zrezygnować z aktywnej, emocjonującej zabawy. Przyćmione światło, cicha muzyka oraz spokojne zabawy czy rozmowy pozwolą dziecku się odprężyć. Pomocne będą także kołysanki czy bajki. Codzienne powtarzanie rytuału da dziecku poczucie porządku i harmonii, a samo wykonywanie tych samych czynności będzie działało na nie uspokajająco.

Warto zadbać o komfort snu poprzez odpowiednie przygotowanie dziecięcego pokoju. Powinien być dobrze przewietrzony, ale niewychłodzony – za wysoka i za niska temperatura w jednakowym stopniu wpływają niekorzystnie na jakość dziecięcego (i nie tylko dziecięcego) snu. Najlepiej zrezygnować z ciężkich baldachimów i przesłonić łóżeczko lekką, przewiewną tkaniną, która rozproszy światło i będzie pełniła funkcję moskitiery. Jasne, stonowane, pastelowe barwy pościeli również pomogą w zasypianiu.

Jest wiele metod, które mogą ułatwić dziecku zasypianie. Przede wszystkim należy pamiętać, że żadna z nich nie jest receptą idealną – każdy mały człowiek ma swoje upodobania. Uważni rodzice z pewnością znajdą najlepszy sposób dla swojego dziecka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s