Jak urządzić biuro?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że w estetycznym, funkcjonalnym pomieszczeniu pracuje się zdecydowanie łatwiej i przyjemniej. Jest to szczególnie istotne w przypadku wszelkiego rodzaju pomieszczeń biurowych, zwłaszcza tych, w kórych pracownicy mają wykonywać zadania związane z kreatywnością. Warto zadbać nie tylko o stworzenie środowiska, które sprzyjać będzie podnoszeniu efektywności pracy, ale takiego, które także zapewni pracownikom niezbędny komfort.

Ujmując tę kwestię najogólniej, idealne biuro musi łączyć w sobie przede wszystkim funkcjonalność, przejrzystość i estetykę. Na niewiele zda się pomieszczenie, w którym zabraknie któregoś z tych czynników. Nawet najlogiczniejszy układ mebli biurowych, najlepiej przemyślane szlaki komunikacyjne i najbardziej ergonomiczne krzesła nie spełnią swoich funkcji, jeśli będą zarzucone stertami dokumentów, a wzrok pracowników będzie co chwila natrafiał na krzykliwe kolory czy nieestetyczne, rozpraszające uwagę dodatki. I odwrotnie – praca w najbardziej stylowym, designerskim biurze nie będzie przebiegała sprawnie, jeśli nie zapewni się pracownikom spokojnego, komfortowego miejsca pracy oraz łatwego dostępu do niezbędnych im przedmiotów.

Rozpoczynając urządzanie biura, warto przygotować szczegółowy plan pomieszczenia. Koniecznie należy wziąć pod uwagę kilka fundamentalnych kwestii:

  • Ile osób będzie przebywało w nim na co dzień?
  • Czy będą pojawiały się w nim osoby z zewnątrz, zwłaszcza klienci lub kontrahenci?
  • Z jakich zasobów korzystają pracownicy – jedynie z komputerów czy potrzebują dostępu do dokumentacji papierowej?
  • Jaki jest charakter pracy w biurze – każdy z pracowników ma swój własny, ściśle wyznaczony zakres obowiązków czy też pracują nad zadaniami wspólnie?
  • Jakie szlaki komunikacyjne będą najczęściej wykorzystywane (do toalet, automatu z wodą lub kawą, drukarki lub kserokopiarki, gabientu przełożonego)?

Rozważenie tych podstawowych zagadnień pozwoli zapewnić ergonomię pomieszczenia, zwłaszcza poprzez stworzenie możliwie jak najlogiczniejszego ustawienia. Jest ono niezbędne dla efektywnej i wygodnej pracy przez kilka godzin. Każdemu z pracowników należy zapewnić odpowiedną powierzchnię roboczą, dostosowaną do jego potrzeb – biurko komputerowe zajmuje niewiele miejsca, ale jeśli w pracy wykorzystywane są dokumenty papierowe, zwłaszcza przechowywane w teczkach czy segregatorach, niezbędny będzie blat o większej powierzchni, pozwalającej na ich swobodne rozłożenie.

Odpowiednia powierzchnia robocza to jednak nie wszystko, czego należy wymagać od mebli biurowych. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest przechowywanie, które bezpośrednio łączy się z drugim aspektem urządzania biura – przejrzystością. Jeśli nie zapewnimy pracownikom poręcznych suflad i szafek (pamiętajmy, że przynajmniej część z nich powinna być wyposażona w zamki, zwłaszcza jeśli w biurze pojawiają się osoby z zewnątrz lub przechowywane są w nim dokumenty poufne), ich biurka zostaną bardzo szybko zapełnione przez wiele rozpraszających uwagę drobiazgów – kartki, długopisy, zakreślacze, zszywacze, dziurkacze, skoroszyty, a przede wszystkim sterty dokumentów, wydruków i notatek.

Najlepszym wyborem są meble pochodzące z jednej serii. Ich wzajemna kompatybilność pod względem rozmiarów  – stała szerokość czy głębokoć – pozwala na ich dowolne zestawianie i tworzenie kompletów spełniających potrzeby konkretnego biura. Ponadto dzięki jednolitej formie łatwiej osiągnąć w pomieszczeniu wrażenie ładu i harmonii, które bezpośrednio wpływa na łatwość koncentracji.

W dzisiejszych czasach estetyka wnętrza nie może zostać pominięta. Biuro, szczególnie służące do kontaktu z klientami czy kontrahentami, musi pełnić funkcję reprezentacyjną. Zalecane są jasne, raczej chłodne barwy. Bardzo często wybiera się odcienie szarości (również ciemne, takie jak grafit, bazalt czy antracyt, ale muszą one zostać rozświetlone intensywnymi, kolorowymi akcentami, by nie wywoływać uczucia przygnębienia) czy klasyczne, neutralne beże. Decydując się na nie, trudno popełnić błąd – sprawdzone rozwiązania zwykle zasługują na swoją renomę. W wielu przypadkach warto jednak zdecydować się na przełamanie rutyny i wprowadzenie do wnętrza energetyzujących żółcieni lub pomarańczy czy uspokajających zieleni lub błękitów.

Takie biuro z pewnością nie tylko przypadnie do gustu pracownikom i klientom, ale także przełoży się bezpośrednio na efektywność ich pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s