Jaką rasę kota wybrać?

Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt hodowlanych. Choć lubią chodzić własnymi drogami, są niezwykle przyjacielskie i pozytywnie wpływają na zdrowie swojego właściciela. Naukowcy udowodnili bowiem, że głaskanie kota uspokaja, wycisza i pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, a odpowiednio wybrana rasa pozwala także na dostosowanie pupila do oczekiwań właściciela. Przedstawiciele poszczególnych ras różnią się bowiem między sobą nie tylko wyglądem, ale i cechami charakteru, takimi jak temperament i zamiłowanie do zabaw.

Najstarszą rasą hodowlaną kotów są syjamy. Pochodzą one z Dalekiego Wschodu. Ideałem tej rasy jest kot o smukłej sylwetce, długiej szyi i nogach oraz cienkim ogonie. Ważny jest także klinowaty kształt głowy. Duże wrażenie robią ciemnoniebieskie oczy o migdałowym kształcie, skośnie ustawione i o przenikliwym spojrzeniu.

Miłośnicy kotów o długiej sierści, mniej ruchliwych i lubiących pieszczoty powinni pomyśleć o persie. Koty te są spokojne i zrównoważone. Rzadko obserwuje się u nich oznaki agresji czy złości. Ich temperament odpowiada jednak wyglądowi – krępa budowa ciała, krótkie nogi i „peak-face”, czyli pyszczek jak u psa pekińczyka – jeden z ważniejszych wyróżników rasy.

Kot rosyjski niebieski to propozycja dla osób, którym zależy na niebanalnie wyglądającym pupilu. Koty te są lojalne, przyjacielskie i niehałaśliwe. Ich charakterystyczną cechą jest pluszowe futro o srebrno-niebieskim kolorze. Pod względem charakteru jest połączeniem leniwego kanapowca z szybkim, sprytnym i pełnym energii zwierzęciem. Ich wyjątkowość sprawia, że są mieszkańcami wielu dworów, a nawet apartamentów papieskich.

Syberiany swoim wyglądem przypominają koty leśne. Wskazuje na to ich półdługie futro, muskularne i silne ciało oraz zakończone pędzelkami uszy. Cechą wyróżniającą tę rasę jest długie, puchate futro na tylnych łapkach i piersi oraz puszysty ogon. Dziki wygląd nie odzwierciedla jednak ich charakteru. Koty syberyjskie są bowiem bardzo przyjacielskie, lubią zabawy i szybko przywiązują się do swojego właściciela.

Podobne do Syberianów, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru, są koty rasy Maine Coon. Zgodnie z legendą rasa ta jest krzyżówką kota z szopem praczem. Cechują się bowiem dużym, puszystym ogonem, który przypomina ogon szopa. Są równie przyjacielskie jak syberiany. Przywiązują się do właściciela tak mocno, że często porównywane są pod względem wierności z psami.

Mimo różnorodności rasowej kotów, wybór jest bardzo trudny. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań przyszłego hodowcy. Jeśli jednak kieruje nami wyłącznie chęć posiadania zwierzaka, może warto postawić na kota nierasowego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s