Mycie twarzy chorego leżącego

Toaletę ciała osoby chorej leżącej powinniśmy zaczynać zawsze od umycia twarzy i szyi. Nie jest to jednak, wbrew pozorom, łatwa czynność. Zanim więc do niej przystąpimy, przygotujmy wszystko, co będzie nam do tego potrzebne. Na stoliku obok łóżka powinny się znaleźć: kompresy, jednorazowa myjka niepodfoliowana, kosmetyki do mycia i pielęgnacji twarzy, patyczki do uszu, płatki higieniczne oraz miska z ciepłą wodą. Należy też zadbać o zabezpieczenie przed zamoczeniem pościeli. Najlepiej sprawdzi się tu podkład higieniczny, który należy ułożyć na poduszce, czyli pod głową chorego.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji jest zawsze odpowiednie przygotowanie chorego. W tym wypadku, musimy zdjąć mu pidżamę lub koszulę i okryć kołdrą, by nie doszło do wyziębienia. Mycie twarzy zaczynamy od oczu. Myjemy je kompresami zmoczonymi w wodzie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, czyli od skroni do nosa. Następnie, specjalną myjką namoczoną w wodzie z liotonem, myjemy twarz, uszy i szyję. Po zakończeniu tej czynności skórę osuszamy ręcznikiem. Jeśli chory używał wcześniej toniku, można przemyć nim skórę, a następnie nałożyć ulubiony krem.

Przy wykonywaniu tych czynności należy pamiętać o delikatności. Wykonywanie ich z należytym szacunkiem, pozytywnie wpływa na samopoczucie chorego i jego poczucie wartości. Jest też wstępem do dalszej pielęgnacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s